Dekarstwo Częstochowa.

Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!

 

Zapewne wielu z Was spotkało się z klientami, którzy kupili tzw. projekt gotowy. Zapewne wielu z Was zastanawiało się dlaczego do trwałego dachu z dachówki ceramicznej czy cementowej klienci dobierają różne rynny. Zgodnie z hasłem „jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze” postanowiłem zgłębić temat.

 

Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!

Projektów domów gotowych w Polsce sprzedaje się rocznie kilkadziesiąt tysięcy. Najczęściej jest tak,

że klient jest przekonany, iż wszystkie niezbędne materiały i elementy potrzebne do wykonania dachu,

obróbek i odwodnienia „kupił” razem z projektem w załączonej specyfikacji. Nie wiem jak Wy,

ale ja nie spotkałem się z dokładną specyfikacją systemu rynnowego (w zestawieniu widnieje zazwyczaj

tylko rynna, rura i odpływ), a tym bardziej wyliczeniem cenowym całego systemu, które jak wiadomo

różni się od tworzywa z jakiego dany system jest wykonany.

 

Dlaczego postanowiłem zabrać głos? Bo zobaczyłem coś, czego wcześniej nie byłem świadom.

 

Przykładowy koszt orynnowania dla gotowego projektu domu jednorodzinnego - projekt "Fortuna" pracowni Archipelag

Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!
Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!
* Aktualne cenniki dostawców wymienionych w zestawieniu zostały pobrane ze stron internetowych lub od autoryzowanych dystrybutorów w dniu 14 czerwca 2013 r.
** Rozbieżności w ilości haków wynikają z zaleceń producentów. Do zestawienia przyjęto haki mocowane do czoła deski.
 

Kilka banałów

Nie wiem jak Wy, ale ja od jakiegoś czasu przedstawiam klientom dwa istotne aspekty związane z realnym kosztem systemu rynnowego: wielkość rynny potrzebnej do odwodnienia ich dachu (to wylicza projektant) oraz cenę kompletnego systemu (czyli to, czego nie ma w dokumentacji). Nie porównuje jedynie ceny rynny i rury spustowej (wykorzystując niedoświadczenie inwestora), bo chcę, by do mnie wrócił. Klienci, jak się okazało, łatwo się przekonują, że są przecież jeszcze rzeczy nie wymienione w zestawieniu projektu gotowego: haki rynnowe, dylatacje, narożniki, mocowania rur spustowych itd., cena i ilość których jest różna w zależności od systemu, „… to wszystko zmieni ostateczny koszt odwodnienia Państwa dachu” – tłumaczę.

Aby nie być samemu zdziwionym, a czasami „być nabitym w butelkę” (lub nabijając inwestorów z własnej niewiedzy) postanowiłem usiąść i policzyć w arkuszu kalkulacyjnym. By zrobić to maksymalnie rzetelnie ściągnąłem cenniki detaliczne popularnych producentów orynnowania w każdej z grup materiałowych. Przedstawiam swoje wyniki – przykładowy koszt systemu rynnowego dla dwóch projektów domów gotowych (bez robocizny i rabatów, które by zakłócały czytelność zestawienia). By nie rozpisywać się zwróćcie uwagę, jak zmienia się cena metra bieżącego u poszczególnych producentów i ile kosztuje cały system na końcu...
Miłej lektury!

 

Przykładowy koszt orynnowania dla gotowego projektu domu jednorodzinnego – projekt "Dom w bazylii" Biura Projektów ARCHON+

Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!
Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!
* Aktualne cenniki dostawców wymienionych w zestawieniu zostały pobrane ze stron internetowych lub od autoryzowanych dystrybutorów w dniu 14 czerwca 2013 r.
** Rozbieżności w ilości haków wynikają z zaleceń producentów. Do zestawienia przyjęto haki mocowane do czoła deski.

 

Koszt reklamacji

Korzystając z bogactwa oferty systemów rynnowych oraz znając mocne i słabe strony większości z nich teraz przedstawiam Inwestorowi zestawienie w kilku materiałach, omawiając cechy poza cenowe każdego z nich. Argumentacja w oparciu o arkusz Excell wbrew pozorom nie jest trudna (w dobie Internetu klient już dużo sam wie), a ja mam spokój z przyszłymi powodami reklamacji.

Zapraszam do zadawania pytań na stronie www.facebook.com/tomasz.piestrzynski.BJ lub do przesyłania swoich zestawień do wyliczenia – chętnie pomogę „sprzedać limuzynę”:)

 

Tomasz Piestrzyński
Blacharz-dekarz z wieloletnim doświadczeniem

 

Źródło: http://www.fachowydekarz.pl/index.php/warsztat/1687-limuzyna-w-cenie-klasy-sredniej-jest-to-mozliwe.html


 

RHEINZINK Polska poprowadzi warsztaty dla uczniów

 

Dodano: poniedziałek, 15 kwietnia 2013 09:14

26 kwietnia 2013 r. w Częstochowie w Zespole Szkół Technicznych odbędzie się po raz kolejny Festiwal Nauki, służący przybliżeniu rzemiosła i sztuki budowlanej młodym uczniom. Firma RHEINZINK Polska poprowadzi warsztaty, podczas których młodzież pozna rzemiosło blacharskie.

"Czym skórka za młodu nasiąknie…" - zgodnie z tym hasłem przewodnim zorganizowano cykl wykładów i warsztatów o bogatej tematyce.

Festiwal Nauki organizowany jest przez kadrę nauczycieli w Zespole Szkół Technicznych przy Al. Jana Pawła II 126/130 w Częstochowie.

RHEINZINK Polska poprowadzi warsztaty we współpracy z Tomaszem Piestrzyńskim - Blacharzem Jakości RHEINZINK. Podczas spotkania zostaną pokazane podstawowe informacje związane z blachą "na żywo".

Przebieg Festiwalu Nauki w Częstochowie:

9.00      Rozpoczęcie Festiwalu, rejestracja uczestników
9.30      Warsztaty "Pompy ciepła - tanie źródło energii" - prezentacja  firmy MATEO eco instal
10.00    Warsztaty florystyczne "Jak wykonać dekorację roślinną wegetatywną? Style kompozycji roślinnych" - warsztaty połączone z prezentacją dekoracji, bukietów i
aranżacji roślinnych wykonanych przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Technicznych.
10.00    Zawody sportowe "Lepiej GRAĆ niż BRAĆ" - profilaktyka przez sport
11.00    Prezentacja "Polska w Europie" - prezentacja programów europejskich realizowanych w szkole
12.00    Warsztaty "Tytanowe dachy" - dachy, rynny, elewacje i obróbki z blachy cynkowo-tytanowej w technologii RHEINZINK
13.30    Warsztaty "Jak domowym sposobem wykonać kolektor słoneczny z wykorzystaniem materiałów recyklingowych"
13.00    Inspekcja telewizyjna "Co w sieci piszczy?" - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA
14.00    Rozstrzygnięcie konkursu "EKO - TOYS" organizowanego dla uczniów szkół podstawowych i  gimnazjów miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego.
Wręczenie nagród, wystawa pokonkursowa.

źródło: http://dachyb2b.pl/wydarzenia/z-firm/1455-rheinzink-polska-poprowadzi-warsztaty-dla-uczniow


 

 

Dachy na rąbek stojącyHistoria blachy cynkowej wywodzi się z Indii, gdzie około roku 1200 naszej ery wytwarzano metaliczny cynk z głównym przeznaczeniem do produkcji monet. W początkowym okresie XIX wieku ten niebiesko biały metal już znalazł zastosowanie w blacharskich pracach ornamentowych.

Obecna blacha cynkowo-tytanowa jest stopem cynku (Zn) o stopniu czystości 99,995% z domieszką miedzi (Cu), tytanu (Ti) i aluminium (Al) stanowiących razem 0,005% . Obok blachy miedzianej blacha cynkowo-tytanowa posiada unikalne właściwości fizyko-mechaniczne, gdzie jedna z nich jest patynowanie. To bowiem dzięki patynowaniu trwałość tego materiału, w zależności od warunków atmosferycznych, wynosi 80-120 lat bez konieczności konserwacji. Uwaga: nie można tej blachy mylić z blacha ocynkowaną!

Blacha cynkowa może być zaginana, gięta rolkowo, zwijana, rozklepywana, wyciągana, wciągana, wklepywana, głęboko tłoczona i wyoblona. To wszystko bez obaw o odpryski czy mikrouszkodzenia. Warunkiem prawidłowego wykonania robót blacharskich (np. przy wykonywaniu podwójnych rąbków stojących) jest posiadanie odpowiednich narzędzi i maszyn.

Trwałość i jakość rozwiązań

Dachy na rąbek stojący, dachy na listwę czy wykonywane w technologii łuski są najstarszymi technologiami stosowanymi w budownictwie. Trwałość tych rozwiązań w połączeniu z trwałością materiału znalazła swoje zastosowanie na dachach zabytków, obiektów sakralnych i rezydencji.

Dachy blaszane mogą być wykonane jako konstrukcje wentylowane lub niewentylowane, lecz zawsze układane na pełnym deskowaniu lub płycie OSB. Rąbek stojący może być wykonany od pochylenia dachu 3° (ok. 5%), przy czym typowe pochylenie dachu wynosi od 7° do 25° Wykonywanie i zamykanie profilu rąbka następuje w sposób maszynowy lub ręczny.

Jako standard światowy przyjęte zostało układanie wstępnie wyprofilowanych pasów podwójnego rąbka stojącego o wysokości rąbka ok. 25 mm. Bardzo łatwo dają się też kryć w tej technologii kształty stożkowate jak również powierzchnie wklęsło - i wypukło - zaokrąglone.

Jako stosowany na świecie wymiar standardowy, obowiązuje, dla dachów w technice podwójnego rąbka stojącego, szerokość pasa ok. 530 lub 600 mm (szerokość taśmy 600 lub 670 mm), grubość blachy 0,7 mm. Praktyczne doświadczenia budowlane pokazują jednak, że w wyjątkowych przypadkach konieczne jest, aby zmniejszyć szerokość pasa a zwiększyć grubość blachy. W ten sposób można przeciwdziałać wyginaniu blachy przez silny wiatr.

Ogólnie przyjęta maksymalna długość pasów wynosi 10,00 m. W szczególnym przypadku mogą być układane również pasy do 16,00 m długości. Mocowanie i detale przyłączeniowe pasów muszą być, w tym przypadku, dopasowane do rozszerzalności blachy.

Jeśli nie wystarczy maks. możliwa długość pasów, poszczególne długości mogą być łączone łączeniami poprzecznymi.

Zero przebić przez blachę!

Mocowanie następuje zasadniczo pośrednio przez hafty na powierzchni rąbka względnie paski mocujące w zagięciach na końcu pasa (w poszczególnych przypadkach również hafty pojedyncze).

Wśród haft rozróżnia się hafty stałe, przesuwane i długie hafty przesuwane. Ilość haft na m² jest zależna od istniejącej siły ssącej wiatru, mocowań i wybranych konstrukcji dachowych. Poza tym, szerokość pasa i grubość blachy mają istotny wpływ na ilość haft.

 

Szerokość taśmy / mm
Szerokość pasa / mm*
Szerokość pasa / mm**
Grubość blachy / mm
500
420
430
0,7
570
490
500
0,7
600
520
530
0,7
670
590
600
0,7
700
620
630
0,7
800
720
730
0,8
Obciążenia wiatrem
w kN/m2
           
- 0,3
- 0,6
- 0,9
- 1,2
- 1,5
- 1,8
- 2,1
- 2,4
- 2,7
- 3,0
- 3,3
- 3,6
- 3,9
- 4,2
- 4,5
- 4,8
- 5,1
4/500
4/500
4/500
4/500
6/350
7/300
8/250
8/250
10/200
11/200
11/200
13/150
13/150
15/150
15/150
17/100
17/100
4/500
4/500
4/500
4/500
6/350
7/300
8/250
8/250
10/200
11/200
11/200
13/150
13/150
15/150
15/150
17/100
17/100
4/500
4/500
4/500
4/500
6/350
7/300
8/250
8/250
10/200
11/200
11/200
13/150
13/150
15/150
15/150
17/100
17/100
4/500
4/500
4/500
4/500
6/300
7/300
9/250
9/250
10/200
11/150
11/150
13/150
4/500
4/400
4/400
4/400
6/250
7/250
9/200
9/200
10/150
4/400
4/400
4/400
4/400
6/250
7/250
9/200


Tabela: Minimalna ilość haft RHEINZINK (na m²) / max. Odstępy między haftami (mm) w zależności od obciążenia siłą wiatru

Uwaga: Wymiarowanie haft i pasków mocujących opiera się na wartości średniej przy długości pasów wynoszącej ok. 3 m.
* przybliżona szerokość pasa przy produkcji ręcznej
** przybliżona szerokość pasa produkcji maszynowej

Technika zamocowań

Aby zabezpieczyć pasy blachy przed zsuwaniem się, wyznacza się na powierzchni dachu strefę haft stałych, w zależności od pochylenia dachu. Obszar haft stałych powinien, zależnie od długości pasów, wynosić między 1,0 m a 3,0 m, jednak nie więcej niż jedną czwartą długości pasów. W Europie przyjęły się, jako odpowiednie elementy mocujące, gwoździe z szerokim łbem i papiaki.

Mocowanie pasów blachy cykowo-tytanowej RHEINZINK jest przede wszystkim zależne od rodzaju i wykonania podkładu. Przy wyborze mocowania należy uwzględnić wymogi konstrukcyjne począwszy od obciążenia wiatrem i śniegiem, jak również szerokość pasa i grubość blachy.

Dowiedz się od najlepszych

Blacha cynkowa przez stulecia była stosowana na najbardziej narażone miejsca budowli: na dachy, elewacje, obróbki oraz rynny. Ta trwałość sięgająca 120 lat zobowiązuje do odpowiedniej jakości wykonawstwa. Tajniki materiału jak i rzemiosła z nim związanego są dostępne na www.blacharzejakosci.pl

Materiały: Rheinzink
Opracowanie: Redakcja

Źródło: http://www.dachy.org/artykuly,1359,Dachy_na_rabek_stojacy.html