Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!

2
min read
A- A+
read
Piastek

Zapewne wielu z Was spotkało się z klientami, którzy kupili tzw. projekt gotowy. Zapewne wielu z Was zastanawiało się dlaczego do trwałego dachu z dachówki ceramicznej czy cementowej klienci dobierają różne rynny. Zgodnie z hasłem „jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze” postanowiłem zgłębić temat.

Piastek

Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe! Projektów domów gotowych w Polsce sprzedaje się rocznie kilkadziesiąt tysięcy. Najczęściej jest tak, że klient jest przekonany, iż wszystkie niezbędne materiały i elementy potrzebne do wykonania dachu, obróbek i odwodnienia „kupił” razem z projektem w załączonej specyfikacji. Nie wiem jak Wy, ale ja nie spotkałem się z dokładną specyfikacją systemu rynnowego (w zestawieniu widnieje zazwyczaj tylko rynna, rura i odpływ), a tym bardziej wyliczeniem cenowym całego systemu, które jak wiadomo różni się od tworzywa z jakiego dany system jest wykonany.

Dlaczego postanowiłem zabrać głos? Bo zobaczyłem coś, czego wcześniej nie byłem świadom.

Przykładowy koszt orynnowania dla gotowego projektu domu jednorodzinnego - projekt "Fortuna" pracowni Archipelag

Piastek

Piastek

* Aktualne cenniki dostawców wymienionych w zestawieniu zostały pobrane ze stron internetowych lub od autoryzowanych dystrybutorów w dniu 14 czerwca 2013 r.
** Rozbieżności w ilości haków wynikają z zaleceń producentów. Do zestawienia przyjęto haki mocowane do czoła deski.

Kilka banałów

Nie wiem jak Wy, ale ja od jakiegoś czasu przedstawiam klientom dwa istotne aspekty związane z realnym kosztem systemu rynnowego: wielkość rynny potrzebnej do odwodnienia ich dachu (to wylicza projektant) oraz cenę kompletnego systemu (czyli to, czego nie ma w dokumentacji). Nie porównuje jedynie ceny rynny i rury spustowej (wykorzystując niedoświadczenie inwestora), bo chcę, by do mnie wrócił. Klienci, jak się okazało, łatwo się przekonują, że są przecież jeszcze rzeczy nie wymienione w zestawieniu projektu gotowego: haki rynnowe, dylatacje, narożniki, mocowania rur spustowych itd., cena i ilość których jest różna w zależności od systemu, „… to wszystko zmieni ostateczny koszt odwodnienia Państwa dachu” – tłumaczę.

Aby nie być samemu zdziwionym, a czasami „być nabitym w butelkę” (lub nabijając inwestorów z własnej niewiedzy) postanowiłem usiąść i policzyć w arkuszu kalkulacyjnym. By zrobić to maksymalnie rzetelnie ściągnąłem cenniki detaliczne popularnych producentów orynnowania w każdej z grup materiałowych. Przedstawiam swoje wyniki – przykładowy koszt systemu rynnowego dla dwóch projektów domów gotowych (bez robocizny i rabatów, które by zakłócały czytelność zestawienia).

By nie rozpisywać się zwróćcie uwagę, jak zmienia się cena metra bieżącego u poszczególnych producentów i ile kosztuje cały system na końcu... Miłej lektury!

Przykładowy koszt orynnowania dla gotowego projektu domu jednorodzinnego – projekt "Dom w bazylii" Biura Projektów ARCHON+

Piastek

Piastek

* Aktualne cenniki dostawców wymienionych w zestawieniu zostały pobrane ze stron internetowych lub od autoryzowanych dystrybutorów w dniu 14 czerwca 2013 r. ** Rozbieżności w ilości haków wynikają z zaleceń producentów. Do zestawienia przyjęto haki mocowane do czoła deski.

Koszt reklamacji

Korzystając z bogactwa oferty systemów rynnowych oraz znając mocne i słabe strony większości z nich teraz przedstawiam Inwestorowi zestawienie w kilku materiałach, omawiając cechy poza cenowe każdego z nich. Argumentacja w oparciu o arkusz Excell wbrew pozorom nie jest trudna (w dobie Internetu klient już dużo sam wie), a ja mam spokój z przyszłymi powodami reklamacji. Zapraszam do zadawania pytań na stronie www.facebook.com/tomasz.piestrzynski.BJ lub do przesyłania swoich zestawień do wyliczenia – chętnie pomogę „sprzedać limuzynę”:)

Tomasz Piestrzyński
Blacharz-dekarz z wieloletnim doświadczeniem